RésztvevőknekKutatóknakBlogDokumentumtár

SCOPEDIS » Az Első Gyermekonkológiai Biobank Magyarországon

A hazai gyermekgyógyítás jövője

Egy világhírű biobank szakember, a Graz Biobank Igazgatója szerint...


 

“az igazán jó biobank az üres biobank”

Természetesen nem arra gondolt, hogy elég, ha megépítjük a hightech infrastruktúránkat, aminek mindenki csodájára járhat, de a zárt hűtőajtók mögött valójában nem rejlik semmi. Arra a küldetésre gondolt, amit egy “jó biobanknak” be kell teljesítenie. Támogatnia kell a minőségi, akár áttöréssel és a világ jobbá-tételével kecsegtető kutatásokat a benne őrzött mintákkal és adatokkal, hozzáférhetővé kell tennie ezeket a számukra. 

Végre itthon is!

Mostantól kezdve Magyarországon is megvan a lehetősége azoknak a családoknak, akiknél van érintett gyermek, hogy a kezeléshez, vagy a daganat eltávolításához szükséges mintavétel során felajánlja a vizsgálatokhoz már nem szükséges, maradék biológiai mintákat a SCOPEDIS Biobanknak. Minden mintavétel az egyébként is indokolt, rutin beavatkozáshoz kapcsolódik és nem jár semmiféle többlet-terheléssel. 

A Minták

Reméljük, hogy ez a lehetőség hamarosan minden érintett családhoz el fog jutni!  Az adományozóiknak ezúton is köszönetet mondunk és portálunkon igyekszünk folyamatosan hírt adni arról, hogy hogyan gyűlnek a felajánlott minták a Biobankban és, hogy milyen innovatív kutatásokat segítenek. Alapozzuk meg most, a jelenben a hazai gyermekgyógyítás jövőjét!

GYIK 


Milyen típusú mintákat és adatokat őriz a Biobank, illetve milyen technológiával?

Malignitással diagnosztizált 18 éven aluli gyermekektől gyűjtött tumorszövetmintákat őrzünk folyékony nitrogén gőzfázisában, valamint periferiális vérmintákat, az ezekből izolált DNS mintákat és liquormintákat őrzünk -86 Celsius fokon. A mintákhoz kapcsolódó széleskörű klinikai adatokat az Országos Gyermektumor Regiszterből emeljük át pszeudonimizációs kód szerint és ezeket a mintavételi, szállítási és tárolási adatokkal együtt egy biztonságos, felhő-alapú Biobanki Információs Rendszerben tároljuk.

Hogyan tudom kikérni a kutatásunk számára a biobankban őrzött mintákat és adatokat?

A minta-és adathozzáférésre jól definiált kérelmi eljárást dolgoztunk ki, amely több lépcsőből áll. Az első lépés során a kérelmezőknek ki kell tölteniük egy jelentkezési lapot, amelyben röviden elmagyarázzák a kutatás célját és a kikérni kívánt minták számát és típusát, valamint a hozzájuk kapcsolt adatok kategóriáit. Ennek benyújtását követően a Biobank utánanéz, hogy rendelkezésre áll-e a kiadható kutatási anyag és erre 7 munkanapon belül válaszol. Pozitív választ követően a kérelmező belép a hivatalos engedélyezési eljárásba.

Hogy zajlik a hivatalos engedélyezési eljárás?

Az igénylő a mintákhoz/adatokhoz való hozzáférés iránti kérelmet nyújt be elektronikus formában, magyar vagy angol nyelven. A kérelemnek tartalmaznia kell az ETT-TUKEB (vagy külföldi kérelmező esetén a helyi Független Etikai Bizottság) által jóváhagyott kutatási tervet, részletesen el kell magyaráznia a felhasználni kívánt minták/adatok jellemzőit, be kell mutatnia a kutatás újszerűségét, megvalósíthatóságát, társadalmi hasznát és várható eredményeit, valamint a kérelmező minőségbiztosításra való törekvéseit. Ezt követően a A Biobank Szakértői Bizottsága a benyújtástól számított 30 munkanap alatt elbírálja a kérelmeket. 

Hogyan épül föl a Szakértői Bizottság?

Szakértői Bizottságunk 6 választott főből áll, a Biobank vezetője mellett gyermek hematológus-onkológus szakorvosokból, klinikai diagnosztikai szakorvosból, laboratóriumi diagnosztikai szakemberből, valamint civil bizottsági tagokból áll. Bizonyos esetekben, illetve külföldről érkező kérelmek esetében nemzetközi etikai, vagy egyéb szakmai tanácsadókat is bevonunk a bírálati folyamatba.

Mikor kapjuk meg a kutatási anyagot, ha pozitív a kérelmünk bírálata?

A pozitív bírálati döntés visszaigazolásától számítva 6 hónapon belül ténylegesen is ki kell kérni a mintákat/adatokat a Biobankból. Erre az időtartamra a Biobank lefoglalja az igényelt mintákat/adatokat a kérelmező számára. 

Hogyan tudjuk átvenni, fogadni a mintákat és adatokat?

A Minta, illetve Adatmegosztási Egyezmény aláírását követően a Biobank saját hatáskörben kitárolja a mintákat, amelyeknek elszállításáért és minőségük megőrzéséért és további biztonságos tárolásukért a kérelmező felel. Az adatok biztonságos továbbításáért a Biobank, biztonságos fogadásukért a kérelmező felel. 

Mi történik, hogyha nem tudjuk elkezdeni a kutatást 6 hónapon belül?

Ebben az esetben a Biobank felszabadítja a lefoglalt mintákat/adatokat más kérelmezők számára, a korábbi pályázónak pedig új kérelmet kell benyújtania.

Mi történik akkor, hogyha kaptunk ETT-TUKEB engedélyt, de a Biobank nem engedélyezi a minták/adatok kikérését?

Ebben az esetben természetesen lehetősége van a kérelmezőnek fellebbezésre, amelyet a Szakértői Bizottság egyes tagjaival történő személyes megbeszélés előz meg.

Mi történik a kutatás lezárta után megmaradó mintákkal?

A megmaradó, vagy fel nem dolgozott minták további sorsáról a Biobank és a kérelmezők közösen döntenek és ezeket a Mintamegosztási Egyezményben előre lefektetik. Amennyiben a kérelmező visszaküldi ezeket a mintákat a Biobanknak, be kell mutatnia a azokat a minőségbiztosítási lépéseket, amelyeket a szállítás, tárolás és feldolgozás során tett. 

Tájékoztatnunk kell a Biobankot a kutatás eredményeiről?

A Biobanknak szeretné nyomon-követni a kutatások során történő előrelépéseket, illetve joga van rövid, írásbeli tájékoztatást kérni róluk a Minta, illetve Adatmegosztási Egyezményekben megfogalmazottak szerint. A Biobank fontos feladatának tekinti a szakemberek, résztvevők és a publikum tájékoztatását az általa támogatott és segítségével megvalósult kutatásokról, többek között ezen a portálon keresztül.

Hogyan tudunk hivatalosan köszönetet mondani a Biobanknak?

Mind a biobanki mintákat-és adatokat adományozó donorok felé, mind a Biobank felé elvárt a köszönetnyilvánítás a biobanki kutatás anyag vizsgálataiból származó közleményekben, prezentációkban, értekezésekben, kivonatokban, illetve egyéb nyilvános publikációkban. 

Hogyan tudunk kapcsolatba lépni a donorokkal, hogyha az életük, életminőségük, vagy családtagjaik életével, életminőségével kapcsolatos felfedezést tettünk?

Minden olyan kutatási eredmény, amely jelentős egészségügyi következményekkel járhat a résztvevő és/vagy rokonai számára, szekunder felfedezésnek tekintendő, amely az érintettekkel történő közlése kívül esik a Biobank hatáskörén, tekintve, hogy a Biobankban tárolt minták-és adatok személyekhez nem köthetőek. A Biobank a szekunder felfedezést tett kutatócsoportot összekapcsolja a kérdéses mintát, vagy adatot szolgáltató hemato-onkológiai osztály vezetőjével.

1971. szeptember 15.

elindul - 1991. december 13.

2022. szeptember 1.

Reméljük, hogy ez a lehetőség hamarosan minden érintett családhoz el fog jutni!


Az adományozóiknak ezúton is köszönetet mondunk és portálunkon igyekszünk folyamatosan hírt adni arról, hogy hogyan gyűlnek a felajánlott minták a Biobankban és, hogy milyen innovatív kutatásokat segítenek. Alapozzuk meg most, a jelenben a hazai gyermekgyógyítás jövőjét!

Kérdezz, örömmel válaszolunk!

Teljes Neved*
Telefonszám (nem kötelező)
Please fill all the required fields!
Please accept terms and conditions to proceed

Ők támogatják a hazai gyermekgyógyítás jövőjét

 

Biobank | A Magyar Gyermekonkológia Hálózat része | © 2023

Please wait