RésztvevőknekKutatóknakBlogDokumentumtár

SCOPEDIS » Az Első Gyermekonkológiai Biobank

A hazai gyermekgyógyítás jövője

   Biobank Blog


A Time Magazin már 2009-ben a címlapjára tette, mint a világot megváltó 10 legnagyobb ötlet egyikét, mások azt mondták róla, hogy a közegészségügyet alapvetően megreformáló innováció.

Precíziós medicína a gyermekonkológiai gyakorlatban-esetjelentés Svédországból
Egy új, rutinszerūen alkalmazható tumorteszt személyre szabott kezelési irányokat szabhat
Részt vennél a kutatásban? Jelentkezz a biobankárnál
Elkezdődött a mintagyűjtés SCOPEDIS Biobank számára-gratulálunk az induló centrumoknak!
Az elmúlt hónap során közel ezer darab mintatároló csövet helyeztünk el a Gyermekonkológiai Hálózat Mintagyűjteményében.
Jogászdíj 2023-Élvonalban a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat SCOPEDIS archivált mintagyűjteményének a PRECURSOR Kft.-vel közös projektje
SCOPEDIS Biobankunk csatlakozott a BBMRI-ERIC szervezethez, amely Európa legnagyobb biobank kutatási infrastruktúrája
Hatalmas előrelépés: elindult a SCOPEDIS Biobank szolid tumorszövet-gyűjtéses programja!

Mi is az a biobank?


A Time Magazin már 2009-ben a címlapjára tette, mint a világot megváltó 10 legnagyobb ötlet egyikét, mások azt mondták róla, hogy a közegészségügyet alapvetően megreformáló innováció.

Már több, mint 150 betegünktől őrzünk mintákat a SCOPEDIS Biobankban!


Az országos gyermekonkológiai biobankolási programunk indulása óta már több, mint 170 alkalommal vettünk vér, vagy csontvelő mintákat a beleegyezésüket adó gyerekektől, amely mintákkal több, mint 350 mintavételi csövet tudtunk megtölteni. Ezeket-a minták
teljes életét nyomon-követő részéletes adatokkal, valamint a klinikai infromációkkal együtt-biztonságba helyeztük a jövő áttörő kutatásai számára rendkívül magas minőséget biztosító mintagyűjteményünkben. Nagyon köszönjük azoknak a gyerekeknek és családjaiknak, akik résztvételükkel támogatják ezt a Magyarországon egyedülálló kezdeményezést és bízunk benne, hogy nemsokára hírt tudunk adni az első világszínvonalú kutatásokról is, amelyeket a SCOPEDIS Biobank számára felajánlott minták és adatok segítségével tudnak megvalósítani.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Precíziós medicína a gyermekonkológiai gyakorlatban-esetjelentés Svédországból


A precíziós medicína lényege, hogy minden egyes kezeltés elõtt, vagy akár alatt álló betegre szabható egy olyan terápia, amely az õt érintõ, specifikus betegség kialakulásáeért, illetve elõre-haladásáért felelõs célpontokon hat. Ennek különösen nagy jelentõsége van az olyan komplex és esetenként is nagyon változatos etiológiával rendelkezõ betegségek terén, mint a gyermekkori daganatok. A genom részletes vizsgálatának fejlett módszereivel ma már egy pici biopszia mintából is nagyon pontos információk nyerhetõek a sejtek megváltozott mūködésének genetikai okairól, nemcsak érintett génekre, hanem fehérjékkel történõ kölcsönhatás-vizsgálatok során is. Emellett lehetõség van gyógyszer-hatóanyagok személyre szabott tesztelésére, az új célzott kezelések hatásának azonnali tanulmányozására, valamint a molekuláris jelátviteli utak részletes feltérképezésére is. Mindezeket az alkamazási területeket segítheti egy olyan biobank, amely kiváló minõségben úgy õrzi meg a biopsziát, hogy abból mind a DNS, mind az RNS állomány és a fehérjék részletes vizsgálata is lehetõvé válljon. 

Néhány hónapja Svédországban a Karolinska Institutet és a Göteborgi Egyetem kutatói a gyermekkori neuroblasztóma nevű rákos megbetegedés kezelésében a kirakós egy korábban nem ismert darabját írták le, amellyel megmentették egy nagyon rossz prognózissal rendelkezõ kis beteg életét. 

A tanulmány egy kisfiú esetéről szól, aki 6 hónapos korában került a kórházba neuroblasztómával. Betegsége gyorsan haladt elõre és az ismételt kemoterápiás kezelések nem hozták meg a remélt javulást. Egy műtét után, amelynek során eltávolították az elsődleges daganatot és a szövetmintából új-generációs genetikai elemzésekre kerülhetett sor, többek között lehetõség nyílt a teljes genom analízisére és tumorfehérje-vizsgálatokra. Azonban csak ismételt mérések, a génszekvenciák alaposabb vizsgálata során találták meg a kutatók azt a pontos genetikai mutációt és annak funkcionális, fehérje-szintū következményeit, amely reményt adhatott egy új, célzott terápiás célpont azonosítására. Nem sokkal a fiú kétéves születésnapja elõtt megkezdõdhetett az ùj kezelés, amely után a fiú gyorsan elkezdett javulni, öt év elteltével pedig gyakorlatilag eltūnt a daganata. Természetesen ismételt mintavételekkel és friss elemzések segítségével továbbra is figyelemmel kell kísérni a fiút, hogy kiderüljön, le lehet-e állítani a kezelését, és ha igen, mikor. A tanulmány szerzõi szerint ez volt az első eset a világon, amikor ilyen típusú rákos megbetegedéssel diagnosztizált gyermeknél a kórlefolyás közben változtattak a terápián és eredményes célzott kezelésben részesítették a kis beteget.

 

Forrás:  “Sustained Response to Entrectinib in an Infant With a Germline ALKAL2 Variant and Refractory Metastatic Neuroblastoma With Chromosomal 2p Gain and Anaplastic Lymphoma Kinase and Tropomyosin Receptor Kinase Activation”, Diana Treis et al. JCO Precision Oncology, January 2022. 

doi: 10.1200/PO.21.00271

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Egy új, rutinszerūen alkalmazható tumorteszt személyre szabott kezelési irányokat szabhat daganatos gyermekek számára


A Brit Kolumbiai Egyetem és a BC Gyermekkórház kutatói és klinikusai Kanadában nemrég világelsőként vezettek be egy új tesztet a gyermekkori daganatok elemzésére, amely segít kijelölni a személyre szabott kezelési terveket. A kutatási fázisban, 2019-ben a munkacsoport 9 különbözõ típusú rákos megbetegedésbõl származó 28 gyermekkori daganatmintát elemzett amelyeket a BC Children's Hospital Biobankban archiváltak. Megállapították, hogy az új, gyermekkori dagantokra specifikus teszt több genetikai mutációt talált mintánként, mint a felnőtt rákos megbetegedések mintaelemzéseire használt tesztek, és hatékonyan azonosította a potenciálisan gyógyszerekkel megcélozható gyengepontokat.

A DNS rákos sejtekből történő kivonásától a minták szekvenálásáig-amely során a daganat genomjában több ezer specifikus régiót vizsgálnak át-és az adatelemzésig az egész folyamat ideális esetben két-három napot vett igénybe. Az új technológia lehetővé teszi az érdeklődésre számot tartható gének assay közbeni amplifikációját, ami azt jelenti, hogy a teszt nagy érzékenységgel ki tudja mutatni a vélhetõen a betegséget okozó apró genetikai változásokat, amely után megkezdõdhet a mutáció funkcionális kõvetkezményeinek célzott terápiája.  

"A gyermekkori daganatok gyakran nagyon agresszívek, ezért az ilyen típusú teszteknek nagyon gyorsan eredményt kell közölniük, amely nem mehet a minõség rovására.” - mondta a tanulmány vezető szerzője, Amanda Lorentzian. Hozzátette, hogy "A célzott szekvenálás használata gyors átfutási időt és egyszerű munkafolyamatot tesz lehetővé."

Precíziós onkológia területen dolgozó szakemberek hasonló teszteket alkalmaztak már a felnőttkori rákos megbetegedésekre, de a gyermekkori rákok egyedi megközelítést igényelnek, mivel gyakran más szöveteket érintenek, és kevesebb a biztonságosan alkalmazható gyógyszer a gyermekek kezelésére. Emiatt a proaktív kezelési tervek még szintén kidolgozás alatt állnak, azonban ez a tanulmány hatalmas lépés a gyermekkori rákos betegek személyre szabott standard ellátása felé.


Forrás: Amanda Lorentzian et al. Tumor Variant Identification That Accounts for the Unique Molecular Landscape of Pediatric Malignancies, JNCI Cancer Spectrum, 2018.

https://doi.org/10.1093/jncics/pky079

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Csökkenthető a gyermekkórházi osztályok terheltsége egy bio/adatbanki kutatás segítségével


A Chicago-i Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház az Egyesült Államok egyik legjobb gyermekellátásra specializálódott intézménye, amelyben gyermekonkológiai biobank és több területet átfogó adatbank is működik. Ez utóbbi segítségével 2022. novemberében a gyakorlatban is azonnal hasznosítható kutatási eredményeket hoztak napvilágra a neves JAMA folyóiratban.

A klinikai adatbázison olyan előrejelző modellt fejlesztettek a tanulmány szerzői, amely megbízhatóan megbecsüli különböző korcsoportokba tartozó gyermekek kórházi visszakerülésének kockázatát még az első felvételüket követő kórházi tartózkodásuk alatt. Ez az újonnan kifejlesztett és már validált előrejelző modell kulcsfontosságú lesz az elbocsátást követő 30 napon belüli kórházi felvételek csökkentésére irányuló erőfeszítésekben, ami segíthet a szűkös gyermekkórházi ágyak felszabadításában is.

"Ha tudjuk, hogy mely gyermekeknél a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy az első kórházi tartózkodásuk után hamarosan újabb kórházi kezelésre lesz szükségük, akkor proaktívan koncentrálhatunk az ő kezelési stratégiájukra, beleértve a hazaengedésük hatékonyabb tervezését is” - állítja a tanulmány vezető szerzője, dr. Denise M. Goodman, aki a Northwestern University Professzora, valamint a gyermekkórház vezető intenzív terápiás orvosai közé tartozik.

Dr. Goodman és munkatársai a kórház legutóbbi 3 év során felvett kezelési, majd azt követő hazaengedési szakasz adatait használták fel arra, hogy kifejlesszék és teszteljék a predikciós modellt, minden korú gyermek esetében, beleértve a 28 napnál fiatalabb csecsemőket is. A visszakerülési kockázat kiszámításához ezek a modellek a központi adatbázisból származó demográfiai és szocio-ökonómiai adatokat, valamint olyan klinikai változókat vettek számításba, mint a folyamatos tartózkodási idő, bizonyos terápiák alkalmazása és korábbi kórházi kezelésekre vonatkozó adatok.

"Úgy véljük, hogy a kórházi visszakerülést becslő eszközök között a jelenleg a mi modellünk a legátfogóbb, amely nemcsak a kórlefolyással és a klinikummal, hanem a gyermekek és családjaik kezelés, kórházi tartózkodás után várható szükségleteivel kapcsolatos faktorokat is figyelembe veszi” - fogalmaztak a kutatók. Ez a holisztikus megközelítés és annak kézzelfogható, szép példája a gyermekellátás jövőjének alakulása felé irányítja a figyelmünket.

Forrás: eurekalert.org , 2022. november 12.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Elkezdődött a mintagyűjtés SCOPEDIS Biobank számára-gratulálunk az induló centrumoknak!


Már a Gyermekonkológiai Hálózat 5 központjában vagyunk túl a sikeres biobanki
nyitóviziteken, így ezekben a centrumokban az elmúlt hetekben végre megkezdődhetett a jövő
kutatásai számára magas minőséget garantáló biológiai minták és a kapcsolódó adatok gyűjtése és
tárolása. Az első beteg-bevonás a szegedi centrumunkban történt, amely hisszük, hogy egy
mérföldövet tett le a hazai gyermekgyógyítás jövőjének megalapozásához. Ezúton is köszönjük a
biobankolásba már beleegyezett gyerekeknek és szüleiknek a részvételt és további sok sikert
kívánunk a központokban dolgozó kollégáinknak ehhez a rendkívül fontos és Magyarországon
egyedülálló, lelkes összefogással végzett küldetés megvalósításához! Csak így tovább!

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Otthonra leltek bélflóra baktérium minták a Biobankban


Az elmúlt hónap során közel ezer darab mintatároló csövet helyeztünk el a Gyermekonkológiai Hálózat Mintagyűjteményében. Őssejt-transzplantációra szoruló beteg gyermekektől hosszú évek alatt gyűjtött székletmintákat helyeztünk át a korábbi tárlóhelyeikről, hogy központosítva, magas minőségellenőrzés mellett őrizzük őket tovább a jövő kutatásai számára, amelyeknek célja a bélflóra és az emberi szervezet közötti kapcsolat vizsgálata ezen speciális betegcsoportban. A bélflóra állapota képes befolyásolni a transzplantáció kimenetelét, így a mintákon és kapcsolódó adataikon végzett vizsgálatok elősegíthetik egyes betegségek, rendellenességek megelőzését, korszerű kezelését és a transzplantáció sikerét.

A bélflóra több milliárd baktérium alkotta közösség, melynek tagjai szoros és mindkét fél számára előnyös kapcsolatban élnek az emberi szervezettel (szimbiózis). Segítik a tápanyagok lebontását, vitaminokat termelnek, hozzájárulnak az immunrendszer normál működéséhez és kórokozókkal szemben védenek bennünket. Ugyanakkor számos olyan kóros állapot, betegség létezik, melyekben ez a kölcsönösen előnyös viszony az ember és a szimbionta baktériumai között megbomlik. Ezt az állapotot diszbiózisnak nevezzük.

Az őssejt-transzplantáció egy sikeres kezelési lehetőség számos gyermekkori daganatos megbetegedés, mint például leukémiák, és veleszületett immunhiányos betegségek esetén. Az őssejt átültetés folyamata során kemoterápiás gyógyszerek és antibiotikumok alkalmazására kerül sor, melyek a beavatkozás eredményességét és biztonságát teszik lehetővé. Ugyanakkor nem kívánatos hatásuk közé tartozik a fent említett diszbiózis kialakulása. Ez esetlegesen nem kívánatos fertőzésekhez és az immunrendszer zavaraihoz járulhat hozzá, amely ebben a betegcsoportban különösen veszélyes. A kutatásunk célja olyan laboratóriumi vizsgálatok kidolgozása, melyek lehetővé tennék a diszbiózis megelőzését és a gyerekek egészséges bakteriális flórájának támogatását a transzplantációt követően és a további, hosszantartó kezelések során egyaránt.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Jogászdíj 2023-Élvonalban a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat SCOPEDIS archivált mintagyűjteményének a PRECURSOR Kft.-vel közös projektje


Ma Magyarországon és Európában kifejezetten nagy nehézségekkel kell szembesülnie azoknak, akik biobanki tevékenységet kívánnak ellátni, s eközben a teljeskörű jogszabályi megfelelőséget is szeretnék biztosítani működésük során. Ez arra vezethető vissza, hogy a szakterület szabályait átfogják egyik oldalról az orvos-szakmai-, másikról pedig a magas elvárásokat támasztó jogszabályi, kifejezetten adatvédelmi és egészségügyi követelmények. Ezek a követelmények sok tekintetben nehezen egyeztethetőek össze, összeütköznek bennük az orvostudományi kutatások
előrehaladására -, a folyamatosan fejlesztett betegellátásra való törekvés és a biobanki tevékenységgel érintett személyek jogainak védelme, sokszor már-már feloldhatatlan ellentéteket eredményezve.

A Magyar Gyermekonkológiai Hálózat és tanácsadási projektben az őt segítő PRECURSOR Kft. több hónapos felkészítés során elkészítette a Hálózat által üzemeltetett SCOPEDIS Archivált Gyűjtemény szervezeti és működési szabályainak innovatív tervezetét, amely áthidalja a fenti problémákat, a nemzetközi jó gyakorlatokat és a biobankokat tömörítő BBMRI szövetség iránymutatásait is magába foglalóan. A projektben a SCOPEDIS részéről annak vezetője, Dr. Tuboly Eszter, a PRECURSOR Kft. részéről pedig egy háromtagú szakértői team (Dr. Kollárné Dr. Dombi Flóra, Dr. Kollár Gergő, Dr. Hohmann Balázs) működött közre.


A projektet és az elért eredményeket a Wolters Kluwer Hungary Kiadó a napokban díjjal ismerte el, a projekt elnyerte a Jogászdíj 2023-at - Adatvédelem és compliance
kategóriában. A díj elismeri a projekt mögött húzódó jelentős társadalmi ügyet és az
elvégzett szakmai munkát is, az alkalmazott innovatív megoldásokra tekintettel. A
projektet közel száz benyújtott pályázat közül választották ki, s mintapéldája lehet az
európai biobankok szervezeti- és működési belső szabályozásának kialakításában és jogi megfelelőségük biztosításában.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Hatalmas előrelépés: elindult a SCOPEDIS Biobank szolid tumorszövet-gyűjtéses programja!


A BBMRI-ERIC elsõdleges célja, hogy a betegek, orvosok, kutatók és a velük kapcsolatban álló ipari szereplők lehetőségeit és igényeit összehangolva támogassa a személyre-szabott orvoslás lehetõségeit feltáró kutatásokat és a klinikai gyakoraltba való minél gyorsabb bevezetésüket. Ennek keretén belül magas szintű minőségirányítási szolgáltatásokat, etikai, jogi és társadalmi jellegű kérdésekkel kapcsolatos tanácsadást, illetve informatikai támogatást nyújt a kutatási programok résztvevői és az általuk képviselt biobankok számára. Jelenleg 26 országból számos
biobank vesz részt aktívan a szervezet munkájában, de a gyermekonkològia tudományterületrõl még nagyon kevesen tudtak csatlakozni, így a SCOPEDIS Biobank felvétele az egész európai közösség számára is jelentõs fejlemény.

A nemzetközi szervezethez a magyarországi BBMRI közösségen keresztül vezetett az út, amelynek rajtunk kívül 6 aktív tagja van: a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Richter Gedeon Zrt. és a Dél-pesti Centrumkórház biobankjai. Ezúton is köszönjük magyarországi kollégáinknak a részvételi lehetõséget és igyekszünk aktívak maradni a hazai és nemzetközi porondon is.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Hatalmas előrelépés: elindult a SCOPEDIS Biobank szolid tumorszövet-gyűjtéses programja!


Az elmúlt hetekben szegedi központunkban megtörtént az első betegünk bevonása abba a biobankolási programba is, amely kimondottan a műtéti úton eltávolított tumorszövetek és a hozzájuk kapcsolódó adatok gyűjtését, tárolását és kutatási célú megosztását célozza. Sebész, patológus és gyermekonkológus orvos és szakdolgozó kollégáink áldozatos csapatmunkája révén már több olyan maradék szövetdarabkát őrzünk nemzetközi minőségirányítási rendszerben, amely felbecsülhetetlen kutatási értékkel bír, hiszen a gyerekek által adományozott és magas minőségben eltárolt szövetminták még a nagyvilágban is nagyon ritkán lelhetőek föl. Fontos tudni, hogy biobank számára gyűjtött szöveteket már semmilyen diagnosztikai, vagy klinikai
vizsgálati céllal nem használnák fel az orvosok, hanem megsemmisítenék. Ám a biobanki adományozás útján megsemmisítés helyett további, a világ orvostudományi fejlődésében meghatározó szerepet tudnak majd betölteni.


A mintákat egyelőre szegedi telephelyünkön tároljuk pár hónapig, majd jövő év elején fognak átkerülni a SCOPEDIS Biobankban található folyékony nitrogénes tartályunk gőzterébe, ahol várják, hogy világszínvonalú kutatások számára kiadhassuk őket. Érdekesség, hogy a gőztérben történő tárolás révén azt reméljük, akár jó állapotban lévő, tenyészethető élő sejteket is meg tudunk őrizni a kutatócsoportok számára. Ha sikerül, beszámolunk róla és természetesen a többi-féle tudományos vizsgálatról is, legyen szó DNS-ről, fehérjékről, lipidekről, vagy akár AI-alapú adatelemzésről.


Hálásan köszönjük a mintákat és adatokat adományozó Betegünknek és Szüleinek és a Szegedi Csapatunknak a lelkes és hatékony közös munkát! Csak így tovább, további centrumainknak is, ahol szintén készen állnak már a bevonásra.

Hogyan segíthetsz?

Tegyél mintát te is a Gyermekonkológiai Biobankba.

Reméljük, hogy ez a lehetőség hamarosan minden érintett családhoz el fog jutni!


Az adományozóiknak ezúton is köszönetet mondunk és portálunkon igyekszünk folyamatosan hírt adni arról, hogy hogyan gyűlnek a felajánlott minták a Biobankban és, hogy milyen innovatív kutatásokat segítenek. Alapozzuk meg most, a jelenben a hazai gyermekgyógyítás jövőjét!

Kérdezz, örömmel válaszolunk!

Teljes Neved*
Telefonszám (nem kötelező)
Please fill all the required fields!
Please accept terms and conditions to proceed

Ők támogatják a hazai gyermekgyógyítás jövőjét

 

Biobank | A Magyar Gyermekonkológia Hálózat része | © 2022

Please wait